Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Arena Midt Kjellerup, som ligger centralt placeret i Jylland mellem Silkeborg og Viborg har netop færdiggjort etableringen af 6 naturhytter med hver 6 sovepladser i tilknytning til de nyetablerede idræts- og outdoorfaciliteter. Der er indgået et samarbejde med Danhostel, som skal bidrage til at udvikle overnatningsproduktet samt markedsføre hytterne over for feriegæster og grupper.
”Vi forventer os meget af vores nye samarbejdspartner. Vi ved, at Danhostel er mestre i at arrangere gruppeophold og aktive ferier for hele familien og vores nye naturhytter passer perfekt til netop disse målgrupper.” fortæller direktør i Arena Midt, Anders Hartvig.
I Danhostel glæder man sig til samarbejdet med Danhostel Kjellerup, som hytterne fremover vil blive markedsført under. Ole Andersen direktør i Danhostel udtaler:
”Vi har haft en rigtig god og spændende dialog med Arena Midt i forbindelse med indgåelsen af samarbejdet. Hytterne er af særdeles høj kvalitet og lever til fulde op til alle de krav, der stilles til et moderne familie- eller gruppeophold i dag. Det er dejlige hytter med senge, bad, toilet, adgang til gæstekøkken, WI-FI og med et væld af aktivitetstilbud lige uden for døren. Dertil er folkene bag Arena Midt meget motiverede for at give gæsterne en fantastisk oplevelse.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HOTREC-topmøde: Arbejdskraft, omkostninger og regulering i fokus
16-10-2025
-
EU: Kulturhovedstad giver flere gæster og større kulturliv
16-10-2025
-
Small Danish Hotels-formand fylder 60 år
16-10-2025
-
Færre forgæves rekrutteringer – men problemer består
16-10-2025
-
Hotel Vejlefjord udvider spaområdet med ny udendørs satsning
16-10-2025
-
Ny Sunset-restaurant åbner i Sønderjylland
16-10-2025
-
Politiet udvider nattelivszoner i Aarhus og Randers
16-10-2025
-
Odense oplever markant vækst i turismen
16-10-2025
-
Planer om nyt ubemandet hotel på Fyn
16-10-2025
-
Californien gør udendørsservering markant nemmere
16-10-2025