Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Antallet af store konferencesteder øges markant i de kommende år. Bella Center bygger inden længe Nordens største konferencehal i tilknytning til det eksisterende center med plads til 7000 gæster, skriver Børsen. Så udbuddet af arealer, der kan bruges til møder og konferencer, øges meget i de kommende år, men det er imidlertid ikke noget, der skræmmer BC Hospitality Groups adm. direktør Allan Agerholm synderligt.
"Det er ikke en udvikling, som vi sidder og bævrer over, men når det så er sagt, så oplever vi også, at flere og flere firmaer bygger større og bedre mødefaciliteter til sig selv, så de søger ikke ud på samme måde som tidligere."
Hos HORESTA kalder cheføkonom Jonas Kjær udviklingen for "den bølge, der kommer - og som allerede er skudt i gang". Han mener, at Danmark kommer op i en anden liga. Der er ingen tvivl om, at turismen kommer til at vokse, siger han.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotelkæder udvider kraftigt i Aarhus
17-04-2026
-
Danmark taber terræn i nordisk turisme
17-04-2026
-
Hotel i Aarhus blev solgt i kæmpe millionhandel
17-04-2026
-
Uvished om emballageregler skaber pres
17-04-2026
-
Uber køber op i europæisk konkurrent
17-04-2026
-
Hvidbjerg Strand Feriepark leverer sit bedste resultat nogensinde
17-04-2026
-
Internationalt: Ikonisk luksushotel i Dubai lukker midlertidigt
17-04-2026