Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Et nyt hotel ved Femøren består lige nu af 4 lave erhvervsbygninger, som er både undseelige og tomme. Men i løbet af foråret går en transformation af det søvnige Amagerhjørne på kommunegrænsen til Tårnby i gang, så det i fremtiden næppe vil undgå at falde i øjnene på forbifarten, skriver Magasinet København ifølge Kursuslex.
De udtjente længer skal ombygges og udbygges, så de kan genbruges til et kombineret hotel- og ungdomsboligkompleks, der også indeholder både supermarked, fitnesscenter, caféliv og en daginstitution.
Hotellet får i alt 270 værelser. Bag projektet, et metrostop fra Scanport og to fra lufthavnen, står ejendomsudviklerne Gefion Group med en investering på over en halv milliard kroner.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Dansk milliardær skaber liv på Hotel Hornbækhus: Renoverer for 30 mio. kr.
06-01-2026
-
Skyggehoteller i København fortsætter trods tilsynssag
06-01-2026
-
Turismeminister: Vi skal fra strategi til handling i 2026
06-01-2026
-
Forgæves rekrutteringer begrænser branchevækst
06-01-2026
-
Tre Bühlmann-hoteller samles under én direktør
06-01-2026
-
Hotelplan ved Amager Strand i modvind
06-01-2026
-
Brancheoptimisme i 2026 trods global uro og stigende omkostninger
06-01-2026
-
Turismebranchen blandt de største jobskabere i Danmark
06-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel solgt: Genåbner til foråret
06-01-2026