Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Flere danske hoteller har fokus på bæredygtigheden i den daglige drift. De benytter grøn energi, genanvender vand og affald, undgår madspild og arbejder målrettet på at opnå anerkendte miljømærker som Green Key, skriver Politiken.
Blandt dem Sinatur. Hotelkæden var den første i verden, der fik certificeringen Green Key. De har netop fremlagt deres ambition om at blive den første CO2-positive hotelkæde i 2030. Det betyder, at hotelkæden vil producere mere energi, end den forbruger.
”Det gør vi ved at investere mere i vedvarende energi, blandt andet vindmøller og solceller. Desuden benytter vi grundvand til fjernvarmen”, fortæller Kari Brandsgård, direktør for Haraldskær Sinatur Hotel & Konference i Vejle.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Optimeet 2026 udvider med nye formater og spor
06-11-2025
-
Restaurantbranchen oplever vækst – men inflation dæmper effekten
06-11-2025
-
Core Hospitality runder 2.000 værelser med udvidelse i Esbjerg
06-11-2025
-
HORESTA inviterer til valgdebat om turisme og erhverv i København
06-11-2025
-
Airbnb-snyd fører til samråd: Minister varsler stramninger
06-11-2025
-
Fastfood løfter sig i kvalitet og tiltrækker flere gæster
06-11-2025
-
Digitale værktøjer vinder frem i restaurantbranchen
06-11-2025
-
Moxy Hotel åbner i Aarhus’ nye Sydhavnskvarter
06-11-2025
-
Henrik Specht takker af efter fire årtier i rejsebranchen
06-11-2025
-
Hæder til Danhostel Stevns for ekstraordinært værtskab
06-11-2025