Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Et tocifret millionbeløb. Så meget koster det i hvert fald at give Jørgensens Hotel "en ordentlig omgang", fortæller Per Hansen, administrerende direktør for Ejendomsselskabet Casa, der ejer den markante hotel-ejendom i Horsens, skriver HSFO.dk.
Da en tidligere forpagter drejede nøglen med udgangen af 2017, besluttede ejendomsselskabet, at det var tid til en omfattende renovering af hotellet. Nye forpagtere meldte sig, og i samarbejde med de kommende forpagtere - Claus Fribo og Mads Hylleholt Bøttger - lavede ejendomsselskabet en plan for en gennemgribende renovering fra kælder til kvist.
Der er et stykke vej endnu, og derfor er Per Hansen stadig forsigtig med at gøre regningen op:
”Men der er i hvert fald tale om et tocifret millionbeløb - og hvis jeg skal komme det nærmere, er det et niveau i omegnen af 30 millioner kroner”, siger han.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026