Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Den britiske Konkurrence- og Markedstilsyn (Competition and Markets Authority) har foretaget en analyse, der viser, at bookingportaler fortsat bryder reglerne for markedsføring, skriver Independent.co.uk.
I februar bad tilsynet ellers Expedia, Booking.com, Trivago, Hotels.com, Agoda og Ebooker om at stoppe med at presse kunderne ved at give dem et falsk indtryk af hotellets popularitet, ikke at vise den fulde pris fra start og ved at reklamere med falske rabatter. En ny analyse viser dog, at metoderne stadig bliver anvendt.
Bookingsiderne har fået til september til at rette op. Det betyder dog, at millioner vil blive snydt over sommeren, lyder det fra Rory Boland, der er rejseredaktør hos Which?
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA og Dansk Erhverv i fælles opråb mod ulovlig udlejning
21-10-2025
-
McDonald’s topper danskernes liste over to-go-kaffe
21-10-2025
-
Comwell åbner luksushotel i historisk bankbygning i København
21-10-2025
-
Airbnb under skærpet EU-lup: Udlejning skaber ustabilitet
21-10-2025
-
Beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen når ny august-rekord
21-10-2025
-
CORI Hornbæk Hotel indtræder i eksklusiv sammenslutning og får ny direktør
21-10-2025
-
Familiedrevet hotel på Lolland-Falster sat til salg for 27 mio. kr.
21-10-2025
-
Ny besøgsrekord i Djurs Sommerland trods regn og grå skyer
21-10-2025
-
Nets: Vis dine kunder, at de kan bruge Dankort i Apple Pay
21-10-2025