Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Tre store forlystelsesparker er på tegnebrættet i Danmark. Alle meget ambitiøse projekter. To af projekterne opføres ved Billund, mens det tredje er planlagt i København, skriver BT.
Det ene Billund-projekt bliver dobbelt så stort som Legoland og vil blandt andet rumme et 53 meter højt hotel. Prisen på forlystelsesparken ventes at løbe op i 10 milliarder kroner.
Det andet Billund-projekt kaldes WOW Park og ventes at stå færdig allerede til næste år. Her er der tale om en friluftsforlystelsespark, hvor det handler om at få børnene og deres forældre til at gå på opdagelse i naturen ved at klatre i træer, gå på opdagelse i skovbunden og forcere store net spændt ud over trækronerne.
Det tredje projekt, forlystelsesparken H.C. Andersen Adventure Tower i Nordhavn, vil blive bygget op omkring H.C. Andersens eventyr og får et tårn på svimlende 280 meter. Foreløbig arbejdes der ud fra ti skitseforslag til forlystelser. Sidstnævnte åbner tidligst i 2027.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Finansloven for 2026 er indgået: Smal aftale mellem Regeringen og Konservative
23-10-2025
-
HORESTA præsenterer KV25-katalog om turisme
23-10-2025
-
Direktørskifte i nødlidende Jensens Foods
23-10-2025
-
Hotelbranchen strutter af optimisme på nordisk konference
23-10-2025
-
Scandic udvider i Aarhus med flere værelser og nyt udtryk
23-10-2025
-
Cabinn-stifter udvider i Fredensborg med opkøb af naboejendom
23-10-2025
-
Tilsynssag mod Stay starter debat om ulige konkurrence
23-10-2025
-
Fredet hotel i Ebeltoft kan blive ny filmefterskole
23-10-2025