Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
”Dineren" i Lalandia i Rødby er ved at blive til "Sunset Boulevard": Den danske restaurantkæde har indgået en aftale med feriecentret om at rykke indenfor med sit koncept for burgere og sandwich, skriver Folketidende.
"Erfaringerne viser, at når vi giver plads til forretninger, som vores gæster kender i forvejen, er det med til at øge omsætningen", siger direktør Karsten Juhl, Lalandia Rødby og henviser til Baressos kaffebar og Bones' restaurant i Lalandia. Også i de forretninger er det Lalandias eget personale, der står for betjeningen.
Den nye Sunset Boulevard-restaurant ventes at kunne åbne i Lalandia i midten af februar. Kæden har eksisteret i over 20 år, og forretningen i Rødbyhavn bliver nummer 44.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Norrlyst åbner ny restaurant med Michelin ambitioner
28-08-2026
-
Danske Hoteller skal på jagt efter ny topchef
28-08-2026
-
Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms
28-08-2026
-
Subway vil vokse med flere franchisetagere
28-08-2026
-
Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere
28-08-2026