Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Airbnb har gjort det nemmere at booke en privat lejlighed, når den forlængede weekend skal bruges i London. Men hotellernes bekvemme bagageopbevaring er ikke fulgt med. Derfor har det danske startup LuggageHero udviklet en service, der digitalt forbinder de rejsende med lokale ”Heroes” – cafeer, butikker og lignende – der opbevarer de rejsendes bagage indtil lejligheden er klar, mens de selv går på opdagelse i storbyen, skriver Techsavvy.media.
Servicen udbydes i øjeblikket i København, London og New York, og siden starten for 2,5 år siden er mere end 125.000 stykker bagage blevet opbevaret hos startuppets netværk af baggagehelte. Det har nu resulteret i en investering på 10,8 millioner fra venturekapital-fonden Nordic Eye samt Vækstfonden og Innovationsfonden.
”LuggageHero har meget hurtigt udviklet en ledende position i det kompetitive marked for selvbetjent bagageopbevaring. Vi har været meget imponerede af deres vækst indtil videre, og LuggageHero er lige præcis den slags founder-ledede, adrætte virksomhed, som vi godt kan lide at investere i,” siger Peter Warnøe, CEO i Nordic Eye, der er lead-investor på runden med 8,5 millioner kroner.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026