Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
En statslig investering på 2,5 mia. kr. i 2000 nye parkeringspladser og to nye perroner på stationen skal udbygge Københavns Lufthavns rolle som Skandinaviens førende lufthavn, skriver Børsen.
Samtidig skal det sikre, at lufthavnenes største aktør, SAS, rangerer Københavns Lufthavn øverst i kampen med bl.a. Arlanda i Stockholm.
"Udvidelsen af Københavns Lufthavn Station handler om at sikre, at Københavns Lufthavn er attraktiv for alle nuværende og fremtidige luftfartsselskaber i lufthavnen. Forbedring af adgangsvejene til lufthavnen sikrer et større passageropland og kommer således alle luftfartsselskaber i lufthavnen til gode, uanset om disse er SAS, Norwegian eller Easyjet," siger transportminister Ole Birk Olesen (LA).
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Bocuse d’Or-profil bliver køkkenchef på Molskroen
20-08-2026
-
HORESTA efter nye overnatningstal: Hotelvæksten breder sig til hele Danmark
20-08-2026
-
HORESTA: AI får større rolle i restauranternes drift
20-08-2026
-
Ny turismetrend vinder frem fra ukendt side
20-08-2026
-
Comwell digitaliserer gæsterejsen med ny app
20-08-2026
-
Copenhagen Marriott istandsætter 280 værelser
20-08-2026
-
HORESTA klar til skærpede krav til el-delecykler
20-08-2026
-
Hotel i Odense udvider med knap 250 nye værelser
20-08-2026