Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

En statslig investering på 2,5 mia. kr. i 2000 nye parkeringspladser og to nye perroner på stationen skal udbygge Københavns Lufthavns rolle som Skandinaviens førende lufthavn, skriver Børsen.

Samtidig skal det sikre, at lufthavnenes største aktør, SAS, rangerer Københavns Lufthavn øverst i kampen med bl.a. Arlanda i Stockholm.

"Udvidelsen af Københavns Lufthavn Station handler om at sikre, at Københavns Lufthavn er attraktiv for alle nuværende og fremtidige luftfartsselskaber i lufthavnen. Forbedring af adgangsvejene til lufthavnen sikrer et større passageropland og kommer således alle luftfartsselskaber i lufthavnen til gode, uanset om disse er SAS, Norwegian eller Easyjet," siger transportminister Ole Birk Olesen (LA).

Overborgmester vil indføre cykelkørekort til turister

Københavns overborgmester Sisse Marie Welling vil have nye krav til turister på cykel i hovedstaden. Forslagene kommer forud for et møde mellem Københavns Kommune og turisterhvervet om udfordringerne på byens cykelstier.

Picasso trækker flere gæster til Aalborg museum

Udstillingen Late Picasso har givet Kunsten i Aalborg et markant løft i både besøgstal og billetindtægter. Museet vurderer, at udenlandske turister og nye publikumsgrupper står for en stor del af fremgangen.

Log ind