Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Sommeren 2018 bød på solskin, tørke, varmt badevand, udsolgte hoteller under Tall Ship Races og meget mere. Alligevel er der stort set ingen udvikling i antallet af overnatninger i Esbjerg og Fanø Kommuner. Det viser tal fra VisitDenmark og Danmarks Statistik. Resultatet forbavser turistchef Jane Madvig Søndergaard.
”Det kommer faktisk bag på mig. Jeg havde forventet en fremgang. Indtil november var meldingen, at der ville være en fremgang, og også hotellerne fortalte, at de var i fremgang”, fortæller Jane Madvig Søndergaard.
Men tallene viser en minimal tilbagegang på -0,5 procent i det samlede antal af overnatninger i Esbjerg Kommune, mens der var en lille fremgang i Fanø Kommune på 0,6 procent.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Aarhus sænker afgiften på udeservering
18-09-2026
-
Flere kæder bejler til nyt hotel på Frederiksberg
18-09-2026
-
Campingvækst skaber ønske om mere fleksible regler
18-09-2026
-
Nye hoteller løfter overnatningstal i flere kommuner
18-09-2026
-
HORESTA efterlyser skærpet kontrol med skyggehoteller
18-09-2026
-
Planer om festivalplads i København går videre uden folkeafstemning
18-09-2026
-
Internationalt: Hilton udvider med ti budgethoteller i Storbritannien
18-09-2026