Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

SAS forventer, at rejselysten bliver mindre næste år. Folk vil flyve lidt mindre, og det er medvirkende til, at man i SAS er forsigtig i sin prognose for 2020, selv om selskabet i sidste halvdel af 2019 har haft flere rejsende og har fået mere for billetterne, skriver Jyllands-Posten.

”Der er større usikkerhed om de økonomiske konjunkturer, og det vil typisk ramme efterspørgslen efter at rejse både i erhvervslivet og blandt de fritidsrejsende. Vi har set en aftagende rejselyst i løbet af 2019, og det tager vi bestik af,” siger Simon Pauck Hansen. Han er direktør i SAS og medlem af koncernledelsen med særligt ansvar for Danmark.

Tivoli øger omsætningen efter ny japansk satsning

Tivoli har øget omsætningen med 6 pct. i tredje kvartal, hvor både indtjening og besøgstal er steget. Fremgangen skyldes blandt andet åbningen af det nye japanskinspirerede forlystelsesområde Hikari.

Ny superattraktion i København går ind i næste fase

Planerne om at omdanne Svanemølleværket i København til Danmarks Tekniske Museum tager næste skridt med en arkitektkonkurrence. Museet forventer omkring 383.000 årlige besøgende, og vinderen af konkurrencen skal findes i maj 2027.

Log ind