Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Danmark har mange spændende tilbud til børn, barnlige sjæle og voksne, som ikke har lagt det indre legebarn på hylden endnu. To af tilbuddene har et stort amerikansk magasin også fået øjnene op for, skriver EB.dk.

Time for Kids, et tillæg til det amerikanske TIME Magazine, har fundet 50 af de sejeste steder for børn i verden i 2019, og Danmark har hele to kandidater med på listen.

”At være kommet i så fornemt selskab er en cadeau i verdensklasse. Vi er vanvittig stolte og samtidig begejstrede over, at vi bliver anerkendt for det, vi selv ser som vores største styrke - nemlig at lave sjove, højkvalitets legeoplevelser for børn i alle aldre, siger administrerende direktør i LEGO House Jesper Vilstrup i en pressemeddelelse.

København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen

Et flertal på Københavns Rådhus vil stoppe nye hoteller i Middelalderbyen af hensyn til hverdagslivet og frygt for overturisme. HORESTA kritiserer beslutningen og efterlyser individuelle vurderinger af projekterne.

Log ind