Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Danmark har mange spændende tilbud til børn, barnlige sjæle og voksne, som ikke har lagt det indre legebarn på hylden endnu. To af tilbuddene har et stort amerikansk magasin også fået øjnene op for, skriver EB.dk.
Time for Kids, et tillæg til det amerikanske TIME Magazine, har fundet 50 af de sejeste steder for børn i verden i 2019, og Danmark har hele to kandidater med på listen.
”At være kommet i så fornemt selskab er en cadeau i verdensklasse. Vi er vanvittig stolte og samtidig begejstrede over, at vi bliver anerkendt for det, vi selv ser som vores største styrke - nemlig at lave sjove, højkvalitets legeoplevelser for børn i alle aldre, siger administrerende direktør i LEGO House Jesper Vilstrup i en pressemeddelelse.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Ny app kan ændre alderskontrol og ID-tjek i branchen
13-05-2026
-
HORESTA ansætter ny HR- og netværkschef
13-05-2026
PRESSEKLIP
-
SF kritiserer manglende indsats mod skyggehoteller
13-05-2026
-
Uber Eats skærper kampen om takeaway
13-05-2026
-
Comwell ansætter ny direktør i Rebild
13-05-2026
-
Wolt ser stort vækstpotentiale i Danmark
13-05-2026
-
København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen
13-05-2026
-
Hilton vil styrke AI-søgning og bookinger
13-05-2026
-
McDonald’s-franchisetager vokser efter opkøb
13-05-2026