Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Ejeren af den spritnye restaurant Potten og Panden i Aalborg vil godt indrømme, at det er lidt af en tilfældighed, at den findes. Søren Schack Hansen, som også ejer Café K, havde nemlig oprindeligt helt andre planer, skriver Randers Amtsavis.
Han var nemlig taget til Aalborg for at lede efter lokaler til at udvide Café K-konceptet til den nordjyske storby. Lidt skuffet måtte han vende snuden mod Randers med uforrettet sag. Så kom han pludselig til at snakke med de venner, der havde været med på Aalborgturen, om at lave en dansk restaurant i lokalerne i Niels Ebbesens hus.
Det viste sig, at ejerne af det daværende Niels Ebbesens Spisehus, Claus og Kristina Klit, var helt klar til at sælge. Tre dage efter havde Søren Schack Hansen købt restauranten med overtagelse fra 1. november.
”Det var lidt et impulskøb”, siger han med et grin.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Unge udgør rygraden i sommerens servicejob
05-07-2025
-
Bloomberg: Joe & The Juice-ejer sigter mod børsnotering i USA næste år
05-07-2025
-
Natklubber for 15-årige i kraftig modvind
05-07-2025
-
Odense-hotel udvider og bliver størst uden for København
05-07-2025
-
VisitDenmark satser på svenske familier for at hente tabte overnatninger hjem
05-07-2025
-
Bühlmann Hotels nedjusterer – men ser positivt på 2025
05-07-2025
-
Hotel dømt for ulovligt kiosk-samarbejde ved Himmelbjerget
05-07-2025
-
Ny kommerciel direktør vender hjem til Sønderborg
05-07-2025
-
Flere nordjyske hoteller går foran med grøn profil
05-07-2025