Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Ledighedskøen er blevet en snas længere fra maj til juni. Her er der blevet 900 flere ledige, viser tal fra Danmarks Statistik ifølge PolicyWatch.dk.
Til trods for den stigende ledighed, der går fra 3,7 til 3,8 pct., mener beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S), at der skal gøres mere for at sikre nok arbejdskraft til danske virksomheder.
"Vi kan se, at ledigheden er steget lidt i juni, men samlet set er den stadig historisk lav. Vi har fortsat en unik chance for at sikre, at endnu flere får en fod ind på arbejdsmarkedet. Her er et af de vigtigste redskaber for denne regering opkvalificering. Vi ønsker at forbedre mulighederne for efteruddannelse, for har man kvalifikationerne, er man mindre følsom overfor nedgang i økonomien," udtaler Peter Hummelgaard i en pressemeddelelse.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hoteller forventer stærk sommersæson
21-05-2026
-
Nye EU-regler skal stramme Airbnb-kontrol
21-05-2026
-
Google vil gøre restaurantbooking til del af søgetjeneste
21-05-2026
-
Politikere: Hoteller skal sprede turismen i København
21-05-2026
-
København rykker op: Nu blandt verdens førende kongresbyer
21-05-2026
-
HORESTA: Ny minister skal færdiggøre reformspor
21-05-2026
-
Airbnb udvider med biludlejning og dagligvarer
21-05-2026
-
Optimeet sætter ny rekord for deltagelse
21-05-2026
-
Danmark henter guld og sølv ved Worldchefs-konkurrencer
21-05-2026