Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Ledighedskøen er blevet en snas længere fra maj til juni. Her er der blevet 900 flere ledige, viser tal fra Danmarks Statistik ifølge PolicyWatch.dk.
Til trods for den stigende ledighed, der går fra 3,7 til 3,8 pct., mener beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S), at der skal gøres mere for at sikre nok arbejdskraft til danske virksomheder.
"Vi kan se, at ledigheden er steget lidt i juni, men samlet set er den stadig historisk lav. Vi har fortsat en unik chance for at sikre, at endnu flere får en fod ind på arbejdsmarkedet. Her er et af de vigtigste redskaber for denne regering opkvalificering. Vi ønsker at forbedre mulighederne for efteruddannelse, for har man kvalifikationerne, er man mindre følsom overfor nedgang i økonomien," udtaler Peter Hummelgaard i en pressemeddelelse.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Stort projekt i Ørestad solgt for 608 mio. kr.: Klar i 2028
08-01-2026
-
MCH sætter historisk besøgsrekord
08-01-2026
-
Rekordår for Københavns Lufthavn med over 32 mio. passagerer
08-01-2026
-
Nye attraktioner skyder op i hele Danmark i 2026
08-01-2026
-
Dining Week ruller ud i hele landet med massiv forhåndsinteresse
08-01-2026
-
Internationalt: Jamie Oliver relancerer restaurantkæde med ambitiøs vækstplan
08-01-2026
-
Erfaren hotelprofil skal styrke drift på Kragerup Gods
08-01-2026
-
HORESTA advarer mod turistskat i hovedstaden
08-01-2026