Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
”Uber, hvorfor ikke?”. I et debatindlæg i Fyens Stiftstidende 11. august foreslår Pia Offer Madsen (V), byrådsmedlem i Assens Kommune, muligheden for at bruge kørselsapp'en Uber som transportmulighed.
Hun kalder det for en "håndsrækning til provinsen", hvor både offentlig buskørsel og taxakørsel ikke altid kommer, når man har brug for transport.
”Vi hører fra hoteller, restauranter og værtshuse rundt omkring i kommunen, og andre provinskommuner - hvor jeg har talt med restauratører - at der er gæster, der venter i timevis på at kunne komme hjem”.
Debatten kommer i forlængelse af en HORESTA-analyse, som viste store udfordringer for hoteller og restauranter med at skaffe taxikørsel til deres gæster.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Alchemist med opsigtsvækkende melding: Lukker fremover fem måneder om året
17-09-2026
-
Nyt femstjernet hotel åbner i Hornbæk
17-09-2026
-
Turistskat splitter politiske partier
17-09-2026
-
HORESTA efterlyser bedre kontrol med skyggehoteller
17-09-2026
-
HORESTA: Registreringspligt mangler i nyt lovforslag om korttidsudlejning
17-09-2026
-
Sidste danske regnskab: Just Eat forlader Danmark med underskud
17-09-2026
-
25 Hours løfter belægning og priser i København
17-09-2026