Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Franske Accor er blandt verdens største hotelvirksomheder. Kæden er også medejer af amerikanske SBE, som ejer flere restaurantkæder, skriver Table.Skift.com.

Disse restaurantkæder vil gæsterne snart komme til at kende bedre, lyder det fra Accor. Adm. direktør i SBE Sam Nazarian mener for eksempel, at kæden Umami Burger er et godt match med Accor, og at restauranten nemt kan passe ind på et hotel.

Amir Nahai, Accor CEO of food and beverage and lifestyle, fortæller, at værdien består i at lave partnerskaber med restaurant-brands, som har bevist, at de kan klare sig i markedet, og som de rejsende kender.

Læs mere om partnerskabet mellem hotel- og restaurantkæder her.

Tivoli holder kursen mod rekordomsætning

Første kvartal følger forventningerne med flere gæster og højere omsætning. Tivoli fastholder prognosen for 2026 trods et sæsonpræget underskud. Investeringer og efterspørgsel skal styrke positionen fremadrettet.

Unge talenter vinder DM i Skills

DM i Skills i Hjørring samlede elever fra hele landet, herunder deltagere fra hotel- og restaurantbranchen. Tre vindere fra branchen er nu udtaget til at repræsentere Danmark internationalt. HORESTA fremhæver konkurrencen som vigtig for rekruttering.

Log ind