Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Franske Accor er blandt verdens største hotelvirksomheder. Kæden er også medejer af amerikanske SBE, som ejer flere restaurantkæder, skriver Table.Skift.com.

Disse restaurantkæder vil gæsterne snart komme til at kende bedre, lyder det fra Accor. Adm. direktør i SBE Sam Nazarian mener for eksempel, at kæden Umami Burger er et godt match med Accor, og at restauranten nemt kan passe ind på et hotel.

Amir Nahai, Accor CEO of food and beverage and lifestyle, fortæller, at værdien består i at lave partnerskaber med restaurant-brands, som har bevist, at de kan klare sig i markedet, og som de rejsende kender.

Læs mere om partnerskabet mellem hotel- og restaurantkæder her.

Debatindlæg: Vi må ikke slippe ambitionerne for gastroturismen

Det er et vigtigt signal, at turismeminister Signe Munk vil udmønte de resterende midler fra turismereserven og fortsætte arbejdet med den nationale turismestrategi. Danmark har stærke kort på hånden, ikke mindst inden for gastroturismen, og dem skal vi bygge videre på.

Log ind