Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Til januar skal Kenneth Toft-Hansen igen dystre imod de tunge kandidater når det gælder de uofficielle verdensmesterskaber for kokke – Bocuse d´Or - i Lyon.
Lige nu forbereder han sig i det stille på den kommende konkurrence, og det samme gør akademiet bag Bocuse d´Or i Danmark. Kenneth klarede sig jo virkeligt godt i Italien, så stemningen er god i køkkenet.
Akademiet har netop ansat Ulla Trolle som ny generalsekretær.
Ulla Trolle kommer fra reklamebranchen, hvor hun igennem årene har været ansvarlig både økonomisk og projektledelsesmæssigt for kampagner til nogle af de største virksomheder i Danmark. Ullas opgave for Bocuse d´Or bliver at styrke foreningen økonomisk og organisatorisk. Både forud for Lyon her til januar og for de kommende mange konkurrencer.
Læs mere om Bocuse d´Or her.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismerekord i juli: HORESTA peger på flere årsager bag
11-09-2026
-
Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus
11-09-2026
-
Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt
11-09-2026
-
Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring
11-09-2026
-
Den Gamle By får ny visuel identitet
11-09-2026