Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Nu kan man bestille drinks, snacks og andre room-service varer hos robotten "Jeeves". Det sker på Hotel Rilano i München. Ideen er, at robotten kan erstatte minibaren på værelset. Alene her er der pæne besparelser på strøm og vedligeholdelse. Snart kan Jeeves også fungere som Concierge.
Man bestiller ved at taste 333 og angive sit værelsesnummer. Kort efter ringer Jeeves tilbage og fortæller, at han står foran døren. Klar med sit udvalg af varer. Gæsten åbner døren, og når hun/han berører robotten, åbner den op for udvalget. Man afregnes direkte på værelset for det, man har taget.
Jeeves kan også benyttes til at bringe f.eks. håndklæder eller tandbørster, når det er efterspurgt af en konkret gæst. Så behøver man ikke mandskab til at bringe varerne ud. "Jeeves er forbundet med hotellets wi-fi og arbejder fuldkommen på egen hånd," siger Johannes Fuchs fra firmaet Robotise i München.
Læs mere på Kursuslex.dk.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Unge udgør rygraden i sommerens servicejob
05-07-2025
-
Bloomberg: Joe & The Juice-ejer sigter mod børsnotering i USA næste år
05-07-2025
-
Natklubber for 15-årige i kraftig modvind
05-07-2025
-
Odense-hotel udvider og bliver størst uden for København
05-07-2025
-
VisitDenmark satser på svenske familier for at hente tabte overnatninger hjem
05-07-2025
-
Bühlmann Hotels nedjusterer – men ser positivt på 2025
05-07-2025
-
Hotel dømt for ulovligt kiosk-samarbejde ved Himmelbjerget
05-07-2025
-
Ny kommerciel direktør vender hjem til Sønderborg
05-07-2025
-
Flere nordjyske hoteller går foran med grøn profil
05-07-2025