Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Discountkæden Lidl går i offensiven for at trække flere danske forbrugere ind i butikkerne. Også kunder, som ikke hidtil har været kædens direkte målgruppe her i landet.
Det sker med en satsning på fødevarer fra små, lokale producenter rundt om i landet. Varer, som er produceret og udviklet i et samarbejde mellem producenterne og den danske gourmetkok Wassim Hallal. Han er bl.a. kendt for sin Michelin-restaurant Frederikshøj i Aarhus.
Sammen lancerer de i fødevareserien alt fra eksempelvis frisk pighvar fra Hirtshals til surdejsbrød fra Sønderjylland og småkager fra Mols bagt efter kokkens opskrifter.
Wassim Hallal fastslår, at der i Lidl-projektet løbende vil komme nye produkter. Han er i den forbindelse også opmærksomhed på færdigretter og de lette måltider.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotelkæder udvider kraftigt i Aarhus
17-04-2026
-
Danmark taber terræn i nordisk turisme
17-04-2026
-
Hotel i Aarhus blev solgt i kæmpe millionhandel
17-04-2026
-
Uvished om emballageregler skaber pres
17-04-2026
-
Uber køber op i europæisk konkurrent
17-04-2026
-
Hvidbjerg Strand Feriepark leverer sit bedste resultat nogensinde
17-04-2026
-
Internationalt: Ikonisk luksushotel i Dubai lukker midlertidigt
17-04-2026