Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hotel Randers har netop modtaget Randers kommunes "tak for hjælpen" i form af et CSR-certifikat for sin vilje til at håndtere ansatte, der ellers ville risikere at befinde sig på kanten af arbejdsmarkedet.
”Det er et arbejde, Hotel Randers har påtaget sig igennem flere år - men måske har vi sat ekstra turbo på det seneste”, siger den forholdsvis nye hoteldirektør Michael Jepsen.
I sin begrundelse for at tildele Hotel Randers CSR-prisen skriver kommunen blandt andet, at virksomheden tilbyder løbende praktik-, jobtrænings- og afklaringsmulighed for udsatte borgere.
”Vi gør det, fordi det ganske enkelt føles rigtigt. På længere sigt tror jeg på, vi får en stribe gode ambassadører for Hotel Randers i de mennesker, vi har kunnet hjælpe. Og så er det også godt for os at vide, at vi faktisk påtager os et socialt ansvar”, siger Michael Jepsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
To nye profiler i HORESTA Arbejdsgivers bestyrelse
29-05-2026
-
Nimb kåret som årets hotel i Danmark
29-05-2026
-
Moderaterne vil løfte turismen i økonomisk debat
29-05-2026
-
Hotel i Horsens får DGNB guld-certificering
29-05-2026
-
Varde satser stort på kunst og turisme
29-05-2026
-
Søvnturisme vinder frem blandt danskerne
29-05-2026