Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Søren Lydig Kristensen bliver ny direktør for en af de allerstørste destinationer i dansk turisme, Ringkøbing Fjord Turisme.
”Det var et meget stærkt felt, så vi måtte virkelig gå i detaljer for at finde den rigtige. Søren Lydig Kristensen kommer med 14 års ledererfaring fra Vestas, hvor han har haft en stærk karriere og blandt andet siddet i ledergruppen for alle Vestas’ fabrikker globalt,” siger Bent Graakjær, der er formand for bestyrelsen for Ringkøbing Fjord Turisme.
Før sin ansættelse i Vestas arbejdede Søren otte år i turistbranchen med blandt andet bådudlejning, salg og markedsføring af færgen Sorte Louis og som restauratør for restauranterne Røgeriet Sorte Louis i Ringkøbing og Søndervig.
Læs hele historien på Turisme.nu.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotelmarkedet eksploderede i 2025
17-02-2026
-
Airport Hotel Billund udvider markant
17-02-2026
-
Uber lancerer madlevering i Danmark
17-02-2026
-
Krogs Fiskerestaurant genåbner som gourmetrestaurant
17-02-2026
-
Serieinvestor overtager Michelin-restaurant
17-02-2026
-
Internationalt: Fængsler bliver til luksushoteller
17-02-2026
-
Hotelprojekt i Kalundborg udskudt
17-02-2026
-
Forpagter overtager Hostrups Hotel
17-02-2026