Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Et nyt loungeområde med swimmingpool er netop åbnet på Hotel Nimbs nye tagterrasse.
Fra den 25 grader varme pool på toppen af Hotel Nimb kan man se de fleste af Københavns tårne. Tæt på kommer de nye Axel Towers og Hovedbanegårdens tårne til deres ret. Længere borte stikker Vor Frelsers kirketårn, Børsens dragehaler og Radisson-hotellet på Amager op i horisonten.
Poolen har indbygget vandmodstand, så man kan svømmetræne. Bag konceptet står chefdesigner René Jasper Thomsen, der de seneste tre år har arbejdet på, at Danmark kunne få sit første hotel med en pool på tagterrassen.
”Ideen var, at det kunne være sjovt at tilføre både Nimb og København noget nyt. Når New York og mange andre storbyer, hvor det også bliver vinter, kan have en udendørspool, burde vi også kunne det i Danmark,” siger René Jasper Thomsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Nyborg Strand fordobler overskud og investerer massivt
08-05-2025
-
Brøndums Hotel i Skagen bliver premiumhotel
08-05-2025
-
Joe & The Juice er tilbage i plus
08-05-2025
-
Hotel Koldingfjord hædret som landets bedste venue for femte gang
08-05-2025
-
Greenpeace ændrer kampagne efter pres fra VisitDenmark
08-05-2025
-
Comwell sætter ny rekord og styrker resultatet i 2024
08-05-2025
-
Brancheprofil skal løfte Charlottehaven til næste niveau
08-05-2025
-
Portræt af en pioner: Peter Brinks forvandler hoteller og menneskeliv
08-05-2025