Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Indretningsfirmaet Interior Direct, der er ejet af Lars Larsen, har indgået aftaler med seks store hotelkæder om at indrette 20 hoteller. Det drejer sig bl.a. om Hilton-hoteller. Det skriver Berlingske Business.
”Når nu jeg har de forskellige møbel- og sengetøjskæder, er det jo naturligt også at prøve at komme ind på det marked, og hotellerne bliver lidt imponerede, når vi lige ruller hele porteføljen ud,” siger Lars Larsen til Berlingske Business.
”Hovedparten af de møbler, vi bruger til hotelværelser, er stadig specialdesignede, men Bolia er f.eks. ved at få godkendt en række af virksomhedens produkter, så vi kan bruge dem, mens møbler fra Ilva og IDEmøbler særligt bliver brugt til at indrette studenterboliger og ferielejligheder,” udtaler Lars Larsen.
Selskabet har indtil videre leveret møbler til hoteller i 17 lande i Europa.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025