Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Sunset Boulevard slår nu dørene op til en spritny restaurant på i Kolding. Den nye restaurant, der også har drive in, skal især tiltrække kunder blandt de mange trafikanter, der hver dag kører på Vejlevej.

I forbindelse med åbningen er Lene Sørensen, der indtil nu har drevet kædens restaurant på den anden side af Vejlevej i Kolding Storcenter, ansat som restaurantchef i den nye restaurant. Hun har arbejdet i 17 år hos Sunset Boulevard, hvor hun tidligere på året blev kåret som Årets Restaurantchef, og hun har været med til at åbne syv af kædens restauranter.

”Der er høje forventninger til den nye restaurant, og personalet har forberedt sig i halvanden måned op til åbningen, så de kan levere en god oplevelse og den bedste service. Restauranten kommer til at danne rammen for blandt andet medarbejdertræning og produktudvikling, og derfor skal den samtidig være et godt forbillede for alle de andre”, siger Lene Sørensen.

Burgerkæde fejrer jubilæum for fire dages arbejdsuge

Sunset Boulevard markerer sin 223. Sunset Friday og dermed et helt års arbejdsdage med fri om fredagen for medarbejderne på hovedkontoret. Samtidig er kædens omsætning mere end fordoblet siden ordningen blev indført.

Subway vender tilbage til Vejle med ny placering

Den internationale sandwichkæde Subway åbner igen i Vejle efter en periode uden tilstedeværelse i byen. Den nye restaurant får adresse ved banegården, hvor et stort flow af rejsende skal danne grundlag for forretningen.

Danhostel styrker kursen mod vækst og flere medlemmer

Danhostel har udvidet bestyrelsen med en profil fra Sunset Boulevard for at styrke organisationens kommercielle udvikling. Målet er at skabe vækst, øge synligheden og tiltrække flere medlemmer som led i en ny strategisk retning.

Log ind