Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hotelsøgemaskinen Booking.com får 25 millioner kroner i bøde, hvis de fortsætter med at diktere værelsesprisen på de svenske hoteller. Sådan lyder en dom i Sverige, som nu bliver endnu et land i rækken, der forbyder søgemaskinernes prisklausuler.
”Udfordringen for forbrugerne er, at de ikke har mulighed for at booke værelset billigere via hotellets egne hjemmesider”, siger Katia K. Østergaard, adm. direktør i brancheforeningen HORESTA til Radioavisen.
Lande som Tyskland, Frankrig, Østrig, Italien og Schweiz har allerede forbudt klausulerne, og nu har også Sverige og Belgien tilsluttet sig.
”Vi ser en udvikling i Europa nu, hvor over halvdelen af hotelovernatningerne er dækket af forbud enten ved, at regeringerne har vedtaget det ved lov, eller via en dom”, siger Katia K. Østergaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Nyborg Strand fordobler overskud og investerer massivt
08-05-2025
-
Brøndums Hotel i Skagen bliver premiumhotel
08-05-2025
-
Joe & The Juice er tilbage i plus
08-05-2025
-
Hotel Koldingfjord hædret som landets bedste venue for femte gang
08-05-2025
-
Greenpeace ændrer kampagne efter pres fra VisitDenmark
08-05-2025
-
Comwell sætter ny rekord og styrker resultatet i 2024
08-05-2025
-
Brancheprofil skal løfte Charlottehaven til næste niveau
08-05-2025
-
Portræt af en pioner: Peter Brinks forvandler hoteller og menneskeliv
08-05-2025