Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Sverige er kendt for sin åbne og progressive socialpolitik. Norge er kendt for sin rigdom og Finland for sit uddannelsessystem. Men Danmark? Tja, faktisk er vi ikke særligt kendt ude i verden, lyder det fra kommunikationschef i VisitDenmark Anders Rosbo.
”Det arbejder vi selvfølgelig for at gøre noget ved. I øjeblikket slår vi hårdt på hygge for at skabe et narrativ om den danske kultur, som er med til at give Danmark et godt omdømme ude i verden, som kan tiltrække turister,” siger han.
At skabe en fortælling om landet er netop afgørende for, hvordan andre lande opfatter det, lyder en af konklusionerne i den årlige RepTrak-undersøgelse fra Reputation Institute, der for nylig kårede Sverige som det land i verden med det bedste omdømme.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Pulje fra regeringen: 43 mio. kr. skal sætte skub i lokal turismeudvikling
16-09-2025
-
HORESTA ansætter Jeppe Møller-Herskind som ny direktør
16-09-2025
-
Rasmus Ankersen klar som oplægsholder på HORESTA Årsdag
16-09-2025
-
Amsterdam fordobler hotelmoms i kamp mod overturisme
16-09-2025
-
Fælles hovedkontor i Horsens skal styrke dansk hotelalliance
16-09-2025
-
Sølvmedaljer til dansk kok og tjener ved EuroSkills 2025
16-09-2025
-
Grand Hyatt løfter møde- og eventoplevelser med fokus på velvære og bæredygtighed
16-09-2025