Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Sverige er kendt for sin åbne og progressive socialpolitik. Norge er kendt for sin rigdom og Finland for sit uddannelsessystem. Men Danmark? Tja, faktisk er vi ikke særligt kendt ude i verden, lyder det fra kommunikationschef i VisitDenmark Anders Rosbo.
”Det arbejder vi selvfølgelig for at gøre noget ved. I øjeblikket slår vi hårdt på hygge for at skabe et narrativ om den danske kultur, som er med til at give Danmark et godt omdømme ude i verden, som kan tiltrække turister,” siger han.
At skabe en fortælling om landet er netop afgørende for, hvordan andre lande opfatter det, lyder en af konklusionerne i den årlige RepTrak-undersøgelse fra Reputation Institute, der for nylig kårede Sverige som det land i verden med det bedste omdømme.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Ny app kan ændre alderskontrol og ID-tjek i branchen
13-05-2026
-
HORESTA ansætter ny HR- og netværkschef
13-05-2026
PRESSEKLIP
-
SF kritiserer manglende indsats mod skyggehoteller
13-05-2026
-
Uber Eats skærper kampen om takeaway
13-05-2026
-
Comwell ansætter ny direktør i Rebild
13-05-2026
-
Wolt ser stort vækstpotentiale i Danmark
13-05-2026
-
København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen
13-05-2026
-
Hilton vil styrke AI-søgning og bookinger
13-05-2026
-
McDonald’s-franchisetager vokser efter opkøb
13-05-2026