Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Store internationale hotelkæder indtager i den kommende tid København og Danmark i stor stil, viser opgørelse. Inden for en periode på to år vil seks nye, globale hotelkæmper slå dørene op i København og Danmark, hvor selskaberne har fået øje på høje vækstrater i hotelbranchen.
”Danmark er kommet på verdenskortet på en helt anden måde. Herunder som et attraktivt land at investere i og drive forretning i. Det er, fordi de kan se den vækst, som vi har haft de seneste syv år og også forventer at have fremadrettet,” siger direktør for brancheorganisationen Horesta Katia Østergaard til Berlingske Business.
Det er Horesta, der har foretaget en optælling af de internationale kæder for Berlingske Business.
”Når de store kæder kommer hertil, øger det også kendskabsgraden til Danmark. Så kommer Danmark pludselig ind i deres markedsføringskanaler, og de er vidtrækkende,” siger Katia Østergaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Bellagroup udnævner ny hoteldirektør
07-07-2026
-
Djurs Sommerland investerer 100 mio. kr. i ny rutschebane
07-07-2026
-
HORESTA vokser med 134 nye medlemmer
07-07-2026
-
HORESTA: Airbnb-vækst øger presset for ny regulering
07-07-2026
-
Cori Hornbæk åbner næste måned med Bocuse-vinder ved roret
07-07-2026
-
Tyske turister strømmer i stigende grad til Sjælland
07-07-2026
-
Legoland landede rekordomsætning i 2025
07-07-2026
-
Cabinn Holding leverer rekordresultat
07-07-2026
-
Internationalt: Scandic åbner underjordisk hotel i Stockholm
07-07-2026