Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Der er ingen krystalkugler eller sandsigersker, men til gengæld præsenterer årets program ved konferencen Tomorrow’s Urban Travel et bredt sortiment af branchens mest spændende aktører, der giver deres bud på fremtidens turisme. Med udgangspunkt i viden, erfaringer og research dykker en håndplukket gruppe af eksperter ned i de trends og fakta, der kommer til at styre udviklingen i turismen de kommende år.

Blandt talerne er Olivier Cardon, direktør for Accor Locals, der arbejder med at åbne Accors franske hoteller op for de lokale og giver sit bud på, hvorfor det faktisk skaber stor værdi ikke kun at fokusere på de rejsende, men også på naboerne. Derfor har Olivier Cardon fyldt kufferten med spændende eksempler på, hvad der får de lokale til at strømme ind i hotellerne, og hvilke tiltag de lokale ikke tager til sig.

Se det fulde program her.

Stort kongresnetværk fylder 30 år

Netværket Meetingplace markerer 30-års jubilæum efter årtier med fokus på at tiltrække internationale kongresser og events til hovedstaden. I dag består netværket af 146 medlemmer fra hele erhvervsturismens værdikæde.

Optimeet sætter ny rekord for deltagelse

Årets OPTIMEET Messe blev den største udgave til dato med rekordmange deltagere, udstillere og møde- og eventindkøbere. Messen samlede branchen om netværk, inspiration og nye forretningsmuligheder.

Log ind