Hvordan forbliver man skarp og succesfuld?
Det spørgsmål stillede Rasmus Ankersen skarpt på, da han indtog scenen i Øksnehallen foran knap 900 branchefolk fra hotel-, restaurant- og turismebranchen til HORESTA Årsdag 2025.
Han opfordrede branchen til at møde succes med sund skepsis, for det netop er i de gode tider, man risikerer at miste sin skarphed.
"I elitesportens verden taler vi meget om, at hvis du vil blive ved med at være nummer ét, så skal du tænke og agere, som om du er nummer to," lød det bl.a. fra Rasmus Ankersen.
Han mindede samtidig om, at mange af de resultater, vi høster i dag, er konsekvensen af beslutninger truffet for flere år siden. Og omvendt: De investeringer og forandringer, vi gør i dag, vil først vises om to eller tre år.
Se hele interviewet med Rasmus Ankersen her
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA foreslår register over Airbnb-udlejere
09-06-2026
-
Ny restaurantkæde skal koble natur og mad
09-06-2026
-
Fødevaremoms kan blive udskudt til efter 2027
09-06-2026
-
Hotel Sanders fordobler overskuddet
09-06-2026
-
Hotelchef skifter til direktørpost i Skagen
09-06-2026
-
Skagen vil styrke sin gastronomiske position med Michelin-støtte
09-06-2026
-
Historisk hotel bliver del af international kæde
09-06-2026
-
Internationalt: Amsterdam hæver turistskatten markant
09-06-2026