Ahmad Raad har altid været professionelt og personligt motiveret af at bidrage til vækst. Han startede karrieren i Føtex og begyndte sidenhen at arbejde i Heinemann, der bl.a. driver tax free-shoppen i Københavns Lufthavn.

I det seneste afsnit af HORESTA Lounge fortæller Ahmad Raad, hvad der har drevet ham gennem karrieren, og hvad der er vigtigt i en branche, som den SSP navigerer inden for. Han er i dag Managing Director i SSP Denmark - The Food Travel Experts. SSP driver flere kendte kæder på franchiseplan på trafikale knudepunkter såsom lufthavnen og de danske motorveje.

Nøgleord i hans hverdag er bl.a. seasonability, speed of service, projektering men også sikkerhed omkring forretninger på særlige lokationer som fx lufthavnen.

SSP Group, som SSP Denmark er en del af, er tilstede med 50.000 ansatte i 40 lande på globalt plan. Ahmad Raad sidder også med i HORESTAs bestyrelse.

Hør det fulde interview i det seneste afsnit af HORESTA Lounge på SpotifySoundcloudYoutubeApple Podcast.

HORESTA: Pæn fremgang i hotelovernatninger i juli

Danske hoteller noterede 2,5 mio. overnatninger i juli, hvilket er 5 pct. flere end samme måned sidste år. Nye tal fra Danmarks Statistik viser fremgang fra både danske og udenlandske gæster – især amerikanerne markerer sig.

HORESTA: Moderat fremgang præger første halvår

Hotel- og restaurantbranchen har oplevet stabil vækst i starten af 2025. Ifølge HORESTA er aktiviteten god, men stigende omkostninger betyder, at væksten ikke nødvendigvis smitter direkte af på bundlinjen.

Log ind