Der er i branchen stor interesse og velvilje til at skabe endnu bedre arbejdspladser og endnu højere medarbejdertrivsel. Det så vi blandt andet da vi for to år siden afholdte den seneste arbejdsmiljøkonference, hvor over 100 deltagere dukkede op og blev inspireret til at øge trivslen på arbejdspladsen.
Vi gentager succesen i år, og denne gang kan du få indsigt i best practice eksempler fra en række virksomheder. Det betyder, at både ledere og medarbejdere får konkrete værktøjer med hjem, som I kan anvende i dagligdagen.
Blandt andet lægger Espresso House Danmark vejen forbi, hvor HR Manager, Camilla Nyholm, vil fortælle om, hvordan de formår at øge medarbejdertrivslen og reducere sygefraværet.
Dagen byder også på best practices fra analysen ”Mental trivsel på menuen”, som HORESTA har udarbejdet i samarbejde med FOOD og Norion.
Årets Arbejdsmiljøkonference med titlen ’Mental trivsel på menuen’ løber af stablen den 30. september klokken 09:30-14:30 på CodeNode i København.
Det er gratis at deltage i konferencen og du tilmelder dig lige her
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Signe Munk stopper som turismeminister: Ny minister er fundet
27-10-2026
-
Dorte Krak stopper som adm. direktør i Arp-Hansen
27-10-2026
-
Vismænd: Airbnb presser boligpriserne i København
27-10-2026
-
Bühlmann Hotels skal drive kommende hotel i Nordhavn
27-10-2026
-
Nyborg Strand gentager succesfuld inspirationsdag for elever
27-10-2026
-
Jesper Koch overtager historisk hotel på Als
27-10-2026
-
Rødvig Kro & Badehotel henter ny køkkenchef
27-10-2026
-
Internationalt: Leonardo Hotels planlægger stor ekspansion i Norden
27-10-2026