En gruppe lokale investorer har ansat Malene Friis til at stå for renoveringen og åbningen af det nye hotel, Park Lane Copenhagen, i Hellerup.
Hotellet har over de seneste tre år været i gang med en renovering for 140 millioner kroner, der skal få det tidligere Hellerup Park Hotel op i luksusklassen. Allerede inden åbningen er hotellet blevet optaget i Small Luxury Hotels, der består af 560 hoteller i 90 forskellige lande.
Med udsigt over Øresund kommer Park Lane Copenhagen til at få en kapacitet på 69 værelser og suiter. Her vil der også være fokus på gastronomien, når hotellet åbner en gourmetrestaurant, som skal lokke de lokale til.
Alt det og meget mere kan du høre Malene Friis uddybe i det nyeste afsnit af HORESTA Lounge, som du finder på Spotify, Youtube, Apple Podcast og Soundcloud.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026