Vi skal ikke stoppe med at være turister, men vi skal gøre det på en ansvarlig måde. Det var blandt budskaberne, da HORESTAs miljøchef, Mikal Holt Jensen, mandag eftermiddag var i ”Kulturen på P1”.
Og der spiller virksomhederne en stor rolle. Derfor har HORESTA for nyligt lanceret Green Attraction, som er en certificering målrettet forlystelsesparker, museer, attraktioner og andre oplevelsesvirksomheder.
”Med konkrete kriterier giver Green Attraction en rettesnor for at arbejde med miljø og bæredygtighed. Det er ikke ensbetydende med, at rutsjebanen ikke skal køre stærkt. Certificeringen skal i stedet hjælpe den gode oplevelse til også at blive mere ansvarlig,” siger Mikal Holt Jensen, sekretariatschef i Green Attraction & miljøchef i HORESTA.
Han tilføjer, at turisterne i højere grad efterspørger bæredygtigheden, og med den nye certificering får oplevelsesvirksomhederne et stærkt værktøj til at markedsføre sig.
Mikal Holt Jensen understreger desuden, at certificeringen ikke er ensbetydende med, at virksomhederne læner sig tilbage på den bæredygtige dagsorden. Der er løbende inspektioner, og kriterierne udvikler sig over tid.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tivoli leverede vækst og flere gæster i 2025
24-03-2026
-
To unge talenter vinder Årets Kok og Tjener 2026
24-03-2026
-
Burgerkæde åbner to nye restauranter i København
24-03-2026
-
Turismen i Nordsjælland sætter ny overnatningsrekord
24-03-2026
-
Nyt Wegner-museum skal trække udenlandske turister til Tønder
24-03-2026
-
København vil sætte klare rammer for nye hoteller
24-03-2026
-
Dankort hæver priser for at udvikle nye løsninger
24-03-2026
-
Direktør forlader badehotel og skifter til nyt resort
24-03-2026
-
Internationalt: Norge vil indføre afgift på krydstogtpassagerer
24-03-2026