Vi lever i en uforudsigelig tid, hvor markedet konstant ændres, og hvor verden kan se helt anderledes ud om 14 dage. Det gør det betydeligt vanskeligere at drive virksomhed.
I HORESTA kan vi ikke spå, men vi ligger inde med værdifuld viden og nøgletal, som kan være en hjælp for din virksomhed og give dig indblik i, hvad vi formentlig ser ind i.
Derfor slår vi nu dørene op til zoom-møder under navnet ”HORESTA Update”. Det bliver en digital platform, hvor vi flere gange om året tager temperaturen på branchen, og blandt andet vil give vores medlemmer en opdatering på:
- Branchens økonomi og nøgletal
- Forbrugernes købekraft og -lyst
- Arbejdskraftsituationen i erhvervet
- Nye politiske initiativer fra Christiansborg af betydning for dig og dine branchekolleger
Første ”HORESTA Update” bliver på torsdag den 17. november kl. 8.30-9.00, og du kan logge på online.
På dette møde zoomer vi ind på branchens temperatur og forventninger til resten af året og 2023. Derudover gæster Louise Aggerstrøm fra Danske Bank med en frisk update af markedet og forbrugsmønstre.
Endelig giver vi et kort overblik over den politiske situation og de muligheder, som et nyt folketing skal gribe.
Vi håber, at du har lyst til at være med og dermed få et bedre grundlag at træffe store beslutninger på.
Du tilmelder dig ”HORESTA Update” via linket herunder. Derefter får du tilsendt et Zoom-link i god tid inden torsdag morgen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026