Hvis I lever op til kravene for en afdragsordning for betaling af coronalån, kan I fra i dag oprette aftale med Skattestyrelsen. Det sker via skattekontoen under Betalingsordning i TastSelv Erhverv.
Den udvidede afdragsordning er til en rente på 0,7 % pr. måned. Aftalen forudsætter, at virksomheden overholder alle indberetningsfrister. Kommer virksomheden for sent med bare en enkelt, forfalder hele gælden til betaling.
For at oprette en aftale er det blandt andet et krav, at virksomheden ikke må have andre betalingsordninger på Skattekontoen. Hvis en virksomhed har en eksisterende betalingsordning, der strækker sig længere end 1. april 2022, skal denne betalingsordning indfries, før der kan oprettes en udvidet betalingsordning.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Modstand mod nyt luksushotel på Vesterbro
02-01-2026
-
Optimisme i dansk turisme trods global uro
02-01-2026
-
Fynsk restaurantsatsning spreder sig til Jylland
02-01-2026
-
Tilbud dominerer restaurantstrategier i USA
02-01-2026
-
Britiske pubber ramt af skattehop og stigende omkostninger
02-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel får ny ejer og nyt liv
02-01-2026
-
Søren Frank fastholder sin magt i madens verden
02-01-2026