Vi er midt i julefrokostsæsonen og dermed også sæson for, at nogle restaurantgæster bliver så løsslupne, at de udviser grænseoverskridende adfærd i forhold til personalet på restauranterne.
Derfor sætter HORESTA fokus på vigtigheden af, at julefrokostgæster på landets restauranter behandler personalet med respekt.
”Når den gode julefrokost-stemning bliver blandet med alkohol, sker det desværre, at personalet i restauranterne bliver udsat for forskellige former for grænseoverskridende adfærd fra gæsterne. Det kan være alt fra verbale overfusninger og respektløs opførsel til seksuel chikane. Det er selvfølgelig ikke i orden”, siger Pia E. Voss, der er administrerende direktør i HORESTA.
En undersøgelse fra Arbejdstilsynet viste i 2021, at hver femte medarbejder på restauranter og barer har oplevet at blive udsat for chikane af gæster. Det er medvirkende til, at mange restaurant- og hotelvirksomheder har et stigende fokus på at skabe et godt og trygt arbejdsmiljø for deres medarbejdere. Blandt andet ved at minde gæsterne om ”de gode manerer”.
”Det er heldigvis et klart mindretal af gæsterne i vores erhverv, som overskrider personalets grænser på den måde. Men aktuelt vil jeg opfordre julefrokostselskaberne til at have intern selvjustits. Få stoppet det med det samme, hvis en kollega har glemt, hvad det vil sige at opføre sig respektfuldt, når man er i byen”, siger Pia E. Voss.
HORESTA har udarbejdet værktøjer til medlemsvirksomhederne, som kan hjælpe dem med at kommunikere til gæsterne om god adfærd over for personalet.
HORESTA har desuden netop afholdt en arbejdsmiljøkonference med særligt fokus på de yngre medarbejderes arbejdsmiljø.
”Medarbejderne er bærende elementer i branchens udvikling og fremtid og helt centrale for den gode gæsteoplevelse. Derfor skal vi også sikre, at de føler sig trygge, så de kan levere det værtskab, den danske restaurantscene er kendt for”, siger Pia E. Voss.
HORESTAs kommercielle direktør, Jeppe Møller-Herskind, var på TV2 News med budskabet sammen med Bine Binderup, kulturambassadør hos Pincho Nation.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Ny i HORESTA: Husted Gruppen bragte vinbaren til Danmark og har aldrig set sig tilbage siden
16-04-2026
-
Nordiske Mesterskaber 2026: Danske talenter er klar til at dyste i Sverige
16-04-2026
-
Danmarks bedste konferencekokke blev kåret til Copper Skillet 2026
16-04-2026
-
Storebælt Sinatur Hotel & Konference er Danmarks Bedste Venue 2026
16-04-2026
PRESSEKLIP
-
Joe & The Juice ruster sig til videre vækst med ny investor
16-04-2026
-
Ny programserie om Michelin får premiere 20. april
16-04-2026
-
Morten Dahlin får ny rolle i Venstre
16-04-2026
-
Flere overnatninger skyder turismeåret godt i gang
16-04-2026
-
Madens Folkemøde finder sted 21.-23. maj i Nykøbing Falster
16-04-2026
-
Milling Hotels lever overskud i 2025: Men regnskab bærer også præg af større investeringer
16-04-2026
-
Aarhusianske Gastronomé vender underskud til overskud
16-04-2026
-
Charlottehaven styrker kommerciel ledelse
16-04-2026
-
Ny direktør skal føre Fjordgaarden videre
16-04-2026