Ser I muligheder i at ansætte ukrainske flygtninge, der kan bidrage til at løse virksomhedens udfordringer?
Så kan du henvende dig direkte til i Københavns Erhvervshus på 33 66 33 33. Relevante kandidater vil nu blive matchet ind på jobåbningerne i en mere håndholdt indsats – for eksempel bliver det vurderet, om det er nødvendigt, at en ukrainsk-talende medarbejder deltager i jobsamtalen for at oversætte.
Jobsamtaler kan enten foregå 1-1 eller ved rundbordssamtaler for flere ansøgere såfremt behovet for arbejdskraft er større end blot en eller to. Deciderede matcharrangementer kan ligeledes arrangeres, hvis virksomheden foretrækker dette.
Københavns Kommune holder også Jobbazar den 19. maj på rådhuset for jobsøgende med integrationsbaggrund. Læs mere om eventet, og hvordan I kan tilmelde jer, her.
Hvor: Rådhushallen på Københavns Rådhus
Hvornår: Torsdag den 19. maj 2022 kl. 09:00-13:00
Jobsøgende: Mangfoldige talenter og nyankomne fra Ukraine
Hver tilmeldte virksomhed tildeles et højbord (og stole, hvis dette ønskes). I må meget gerne medbringe en roll up, eller andet materiale, der viser, hvilken virksomhed I repræsenterer.
Ligger I inde med anden form for materiale, som I plejer at medbringe på jobmesser, er I velkommen til at medbringe dette.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026