HORESTAs HR-Netværk er et netværk henvendt til medlemmernes HR-Ansvarlige og HR-medarbejdere, hvor vi drøfter og debatterer emner med indflydelse på erhvervets arbejdspladser.
Temaet for næste møde i HORESTA HR-Netværk er chikane på arbejdspladsen, og under den overskrift har vi sammensat et spændende program:
- Først ser vi lidt på juraen, vores fælles tiltag med 3F og det sidste nye omkring trepartsaftale på området.
- Herefter følger et indslag fra Pernille Raagaard-Glad, som er partner i Asnæs&Vangstrup. Pernilles indslag vil have fokus på den svære samtale i forbindelse med chikane på arbejdspladsen – og vinklet ud fra, hvordan arbejdsgiver bedst håndterer disse svære samtaler.
- Vi slutter af med et par indslag fra medlemsvirksomheder, som vil delagtiggøre os i, hvordan de har grebet emnet an i deres organisation.
Undervejs vil der også være mulighed for at netværke med de øvrige deltagere.
Arrangementet finder sted hos HORESTA på Frederiksberg den 15. september kl. 13.00-15.30.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA og Dansk Erhverv i fælles opråb mod ulovlig udlejning
21-10-2025
-
McDonald’s topper danskernes liste over to-go-kaffe
21-10-2025
-
Comwell åbner luksushotel i historisk bankbygning i København
21-10-2025
-
Airbnb under skærpet EU-lup: Udlejning skaber ustabilitet
21-10-2025
-
Beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen når ny august-rekord
21-10-2025
-
CORI Hornbæk Hotel indtræder i eksklusiv sammenslutning og får ny direktør
21-10-2025
-
Familiedrevet hotel på Lolland-Falster sat til salg for 27 mio. kr.
21-10-2025
-
Ny besøgsrekord i Djurs Sommerland trods regn og grå skyer
21-10-2025
-
Nets: Vis dine kunder, at de kan bruge Dankort i Apple Pay
21-10-2025