HORESTA gennemførte fredag den 10. sept. 2021 et webinar med en advokat og partner fra advokatfirmaet Bech Bruun, som handlede om at være forberedt på et besøg fra Datatilsynet.
Det fremgik af webinaret, at Datatilsynet indleder et tilsyn med at sende et spørgeskema, hvor virksomheden bliver bedt om at besvare en række spørgsmål vedrørende virksomhedens databehandling. På Datatilsynets hjemmeside kan man finde det spørgeskema, som tilsynet anvender, og det er også muligt at finde en vejledning hertil.
Spørgeskemaet stiller spørgsmål indenfor 13 temaer, som rækker lige fra helt generelle spørgsmål omkring organisationen til mere konkrete spørgsmål omkring f.eks. slettepolitik mv.
Du kan se spørgeskemaet samt den tilhørende vejledning her.
Har du spørgsmål om persondatabehandling, er du som medlem altid velkommen til at rette henvendelse til HORESTA.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Alsik forbedrer resultatet trods fortsatte røde tal for 2025
08-05-2026
-
Borgerlige partier advarer mod hotelstop i København
08-05-2026
-
The Burger Concept er begæret konkurs
08-05-2026
-
Ny rapport: Mere international arbejdskraft i restaurantbranchen
08-05-2026
-
Danskerne prioriterer rejser og oplevelser
08-05-2026
-
HORESTA ansætter ny HR- og netværkschef
08-05-2026
-
Turismeuddannelse vender tilbage på Aalborg Universitet
08-05-2026
-
Internationalt: Kraftigt fald i hotelbelægning i Dubai efter krig
08-05-2026