Grundet travlhed i branchen er årets sidste inspirationskonference om efteruddannelse, som skulle have været afholdt den 27. oktober, rykket til den 22. november. Derfor kan I stadig nå at tilmelde jer konferencen, hvor I kan få viden om - og inspiration til - hvordan I giver jeres medarbejdere et kompetenceløft gennem efteruddannelse.
Inspirationskonferencen finder sted på College360 mandag den 22. november fra 9.30-12.30.
Det er HORESTA, der i samarbejde med 3F, står bag efteruddannelsesprojektet JA TAK til efteruddannelse.
Til konferencen kan I høre om de forskellige muligheder, der er for efteruddannelse, støtte fra Kompetencefonden og den nye online akademiuddannelse i ledelse målrettet branchen. Uddannelsesleder Torben Bastrup vil fortælle om skolen, og I vil desuden møde Pia Søgaard og Christinna Stokkedal fra HimmerLand, der kan fortælle om efteruddannelse set fra både leder- og medarbejdersiden. De kender til de udfordringer hotel- og restaurantbranchen står over for med fastholdelse af dygtige medarbejdere samt rekruttering af nye medarbejdere.
Som optakt til konferencen kan I se vores video om efteruddannelse:
Inspirationskonferencen er målrettet ledere og medarbejderrepræsentanter. Der er fuld forplejning og intet deltagergebyr.
I tilmelder jer ved at sende en mail til Gunhild Bjerre // Chefkonsulent, Vestdanmark, ringe eller sende sms 21296252 hvor I oplyser, hvor mange I ønsker at deltage.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Grønt lys til hotel oven på Palads i København
14-04-2026
-
Oliekrise kan ændre sommerens rejsemønstre
14-04-2026
-
HORESTA efterlyser strammere regler for skyggehoteller
14-04-2026
-
Uber Eats lancerer nu i Danmark
14-04-2026
-
Sunset Boulevard sætter ny omsætningsrekord: Gør klar til videre vækst
14-04-2026
-
Comwell øger resultatet og planlægger vækst
14-04-2026
-
Hotel Nyborg Strand øger overskuddet
14-04-2026
-
Kendt dansk museum får millionbevilling til ny strategi
14-04-2026