Direktør for Hotel Alexandra i København, Jeppe Mühlhausen, beskriver det seneste år som det værste mareridt. Dag for dag blev situationen værre for hotellet, som beretter om omsætningsnedgang på mere end 90 pct.
Den historie kunne hoteldirektøren onsdag overbringe til Venstres formand, Jakob Ellemann-Jensen, der var på besøg hos virksomheden, hvilket var arrangeret af HORESTA. Han fortæller:
”Vi kan ikke leve af at besøge hinanden. Det hjælper ikke en by som København. Derfor ser vi blandt andet behovet for en klog udfasning af hjælpepakker, så vi ikke taber alt det på gulvet, som vi har forsøgt at understøtte det seneste år. Desuden skal vi finde ud af, hvordan vi lever med corona fremadrettet,” siger Jakob Ellemann-Jensen.
(artiklen fortsætter under videoen)
HORESTAs adm. direktør, Katia K. Østergaard, understreger behovet for en genåbningsplan, der kan give vished.
”Det er afgørende, at denne plan indeholder sikkerhed for den økonomiske del. Man har for længe siden sagt, at man vil holde hånden under dansk erhvervsliv. Det kommer man til i denne branche i lang tid endnu,” siger Katia K. Østergaard.
Hun tilføjer, at når der er genåbnet, så er der behov for kickstart af erhvervet, så vi får styret forbrug ud til turisme- og oplevelseserhvervet. For eksempel via nedsættelse af momsen og fokus på fradrag.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Christian Wellendorf vinder guld til Bocuse d’Or Europe 2026
17-03-2026
-
Topprofileret dommerpanel er klar til Årets Tjener 2026
17-03-2026
-
København åbner døren for nye hoteller efter politisk beslutning
17-03-2026
-
Få styr på persondata: Lexoforms holder workshops om behandling af persondata
17-03-2026
PRESSEKLIP
-
Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or
17-03-2026
-
Folketingsvalget sætter gastroturisme-plan på pause
17-03-2026
-
Sunset Boulevard skærer markant ned på emballage
17-03-2026
-
Flammen fastholder strategi og vil vokse i Danmark
17-03-2026
-
København åbner for flere hotelprojekter
17-03-2026
-
Mødemessen Optimeet satte deltagerrekord
17-03-2026
-
Dalby Hotel på Sydsjælland lukker efter 20 år
17-03-2026