En stikprøve lavet af DR viser, at 13 ud af 24 cafeer så igennem fingre med coronapas i Aarhus. Det er 'brandærgerligt', at ikke alle følger reglerne, lyder det fra HORESTA.
”Helt overordnet må vi sige, at reglerne er til for at blive fulgt. Og reglerne er, at man skal bede om at se et coronapas ved første kontakt. Det er det, vi vejleder og rådgiver vores virksomheder i hver dag,” siger Annette Hyldebrandt, der er chef for turisme og oplevelsesøkonomi, til TV Avisen.
Hun understreger dog, at organisationen er modstandere af coronapasset ved restaurantbesøg, da det afholder mange gæster fra deres spontane restaurant- og cafebesøg. Og koster det de økonomisk pressede virksomheder dyrt med endnu en administrativ byrde, fortæller Annette Hyldebrandt.
DR fortæller, at kontrollen af restauratørerne ligger hos politiet. Østjyllands Politi har indtil videre ikke uddelt nogen bøder til restaurationsbranchen for manglende kontrol af coronapas.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA-bestyrelsesmedlem: Social ansvarlighed giver en fælles mission
09-06-2023
-
Kommune forlænger turismeaftale med Wonderful Copenhagen
09-06-2023
-
Hard Rock Cafe får ny direktør i Danmark
09-06-2023
-
Går efter store internationale konferencer
09-06-2023
-
Sunset Boulevard vil plante mikroskove i byerne
09-06-2023
-
Ny app skal formidle Københavns historie til turister
09-06-2023