Jo hurtigere virksomheder oplyser deres resultat for 2020, jo hurtigere får de deres årsopgørelse, hvor de kan se, om de skal betale mere skat eller have penge tilbage. Sådan lyder budskabet fra Skattestyrelsen.
Virksomheder oplyser resultatet i et oplysningsskema på www.skat.dk/tastselv. I skal gøre det uanset, om I har overskud eller underskud, og også selvom virksomheden måske er lukket i løbet af 2020.
- Er jeres virksomhed personligt ejet, skal I oplyse i TastSelv Borger.
- Er jeres virksomhed et selskab (fx IVS eller ApS), skal I oplyse i TastSelv Erhverv.
Har I modtaget corona-kompensation?
Hvis I har modtaget kompensation, skal I være opmærksom på, at de som udgangspunkt er skattepligtig indkomst og skal medregnes i virksomhedens resultat. Det afhænger dog af, om jeres virksomhed har fået endelig ret til ydelsen i 2020. I kan læse mere om skat ved kompensationspakker på skat.dk/corona.
Restskat?
Forventer I at skulle betale restskat, så bemærk, at fristen for frivillig betaling af restskat er den 1. juli. Herefter skal der betales et fast tillæg på 3,8 % af restskattebeløbet. Læs mere om restskat.
Skat.dk/oplysnu
Få hjælp med guides og anden relevant info på www.skat.dk/oplysnu.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Norrlyst åbner ny restaurant med Michelin ambitioner
28-08-2026
-
Danske Hoteller skal på jagt efter ny topchef
28-08-2026
-
Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms
28-08-2026
-
Subway vil vokse med flere franchisetagere
28-08-2026
-
Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere
28-08-2026