HORESTA oplever stor interesse for arbejdet med bæredygtighed i erhvervet, og det omhandler blandt andet CO2-beregning af virksomhedens klimaaftryk.

Vil I vide mere om CO2-beregninger af jeres forretning, så holder HORESTA og Green Key den 8. september kl. 13.00-14.00 et webinar om netop dette. Her vil der også blive fokuseret på mulighederne forbundet med CO2-kompensation. Tilmeld jer her.

Her vil der blive præsenteret flere gratis værktøjer, så arbejdet ikke behøver at koste jeres virksomheder store summer.

Fra 2022 vil blive et krav i Green Key-certificeringen, at virksomheder indberetter og gennemfører CO2-beregninger.

30 år med Green Key hos KolleKolle

KolleKolle markerer 30 år med Green Key og sætter fokus på langsigtet bæredygtighedsarbejde. Certificeringen har været en central ramme for centrets drift og udvikling siden 1996.

Radisson vil gøre hoteller klimaneutrale i Danmark

Radisson Hotel Group vil udrulle et nyt klimaprogram med verificerede nettonulhoteller. Ét dansk hotel er udvalgt, mens flere lande følger. Programmet skal reducere udledninger uden brug af tilkøbte klimakreditter.

Log ind