I 2020 var antallet af konkurser blandt ’aktive virksomheder’ i restauranterhvervet rekordhøjt til trods for hjælpepakker. Sammenlagt mistede Danmark 1.295 fuldtidsstillinger som følge af konkurser i branchen sidste år. Værst stod det til i hovedstaden, fortæller Jonas Kjær, cheføkonom i HORESTA.
”Restauranterhvervet har i det forgangne år stået i sin største krise nogensinde, og konkurser er uundgåelige. Og bag hver konkurs forsvinder danske arbejdspladser. Hjælpepakker har helt sikkert været medvirkende til, at disse tal ikke er større, men vi har kun set toppen af isbjerget, for virksomhederne skubber store regninger foran sig,” fortæller Jonas Kjær.
De senere år har restauranterhvervet oplevet en vækst i antallet af berørte stillinger som følge af konkurs, men ingen af de foregående 10 år når niveauet fra 2020.
HORESTAs opgørelse viser også, at hotel-og restaurationserhvervet har, hvis man sammenligner 2020 med 2019, været hårdest ramt af konkurser i forhold til andre hovedbrancher.


SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Grønt lys til hotel oven på Palads i København
14-04-2026
-
Oliekrise kan ændre sommerens rejsemønstre
14-04-2026
-
HORESTA efterlyser strammere regler for skyggehoteller
14-04-2026
-
Uber Eats lancerer nu i Danmark
14-04-2026
-
Sunset Boulevard sætter ny omsætningsrekord: Gør klar til videre vækst
14-04-2026
-
Comwell øger resultatet og planlægger vækst
14-04-2026
-
Hotel Nyborg Strand øger overskuddet
14-04-2026
-
Kendt dansk museum får millionbevilling til ny strategi
14-04-2026