Mange bruger perioden lige nu med stramme restriktioner på at udvikle forretningens produkt. Det kan blandt andet ske via arbejde med virksomhedens bæredygtige profil. Og det behøver ikke at være omkostningstungt, lyder det fra HORESTAs miljøchef Mikal Holt Jensen.
Han vil på et HORESTA-webinar, den 19. januar kl. 13.00 – 14.00, give gode råd til arbejdet med bæredygtighed og FNs 17 Verdensmål. Fødevarechef Tine Skriver fortæller om, hvordan mad kan indgå i arbejdet med verdensmålene, mens miljøkonsulent Sara Azoulay Pedersen har fokus på miljømærker indflydelse på målene.
På webinaret vil målrettede værktøjer, for eksempel HORESTAs The 17 SusDANEable Goals, blive gennemgået i forhold til, hvordan I som virksomheder kan inddrage de 17 verdensmål i jeres arbejde. Der vil være fokus på, hvordan mad og miljømærker kan bidrage til målene, og herudover vil der være et indlæg om andre nyttige værktøjer til at arbejde med verdensmålene.
Sara Azoulay Pedersen
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA foreslår register over Airbnb-udlejere
09-06-2026
-
Ny restaurantkæde skal koble natur og mad
09-06-2026
-
Fødevaremoms kan blive udskudt til efter 2027
09-06-2026
-
Hotel Sanders fordobler overskuddet
09-06-2026
-
Hotelchef skifter til direktørpost i Skagen
09-06-2026
-
Skagen vil styrke sin gastronomiske position med Michelin-støtte
09-06-2026
-
Historisk hotel bliver del af international kæde
09-06-2026
-
Internationalt: Amsterdam hæver turistskatten markant
09-06-2026