Han er vokset op i Tingbjerg og tidligere stofmisbruger. Nu holder han til på et gastronomisk tempel i Gentofte med to Michelin-stjerner. Kontrasterne er mange for kokken Eric Vildgaard fra Jordnær.

I det nye VISITOR kigger vi nærmere på nogle af kontrasterne.

”Når man kigger på mig, vil man jo egentlig gerne have, at jeg serverer noget grillet okse. Men jeg får kanaliseret nogle aggressioner ud i nogle utroligt smukke retter, som faktisk er meget feminine i deres udtryk,” fortæller Eric, da VISITOR er på besøg.

Her fortæller han også, hvilket et køkken han ønsker at stå i spidsen for. Han vil gøre op med den frygtbaserede tilgang. Han går op i kærlig struktur med fokus på udvikling. Det betød blandt andet, at han sendte en kokkeelev videre, men det skyldtes ikke, at eleven manglede evner.

”Han skal ud at lave rigtig mad i et køkken, hvor man lærer at dufte, når panden er varm og fornemme, hvornår vandet koger for kraftigt til at lave en perfekt pochering. Her laver vi mad med pinchet, men min elev skal simpelthen ud og lave mad med hænderne og køre bonryk,” lyder det fra Eric Vildgaard.

Læs hele historien på VISITORs hjemmeside.

Husk også at følge VISITOR på Instagram og Facebook.

I det nye nummer af VISITOR, kan du også læse om strategi og krisehåndtering i restaurantkæden Pincho Nation, og hvordan underholdning kan øge omsætningen. Og så går vi i dybden med smørrebrødsmarkedet, hvor konkurrencen er intensiveret. Camilla Frost fra Hotel Jutlandia giver indsigt i sin ledelsesstil, hvor at give ros til medarbejderne blandt andet puttes i kalenderen.

d’Angleterre hædret med to Michelin nøgler

Luksushotellet d’Angleterre i København modtager international anerkendelse for sin ekstraordinære gæstfrihed. MICHELIN Guiden har netop tildelt d’Angleterre to MICHELIN-nøgler – en udmærkelse, der gives til verdens mest bemærkelsesværdige hoteller.

Ny hoteldirektør og ny køkkenchef til Gram Slot

Ny hoteldirektør og ny køkkenchef skal løfte Gram Slot til næste niveau. Med ansættelsen af erfarne profiler investerer slottet i et helhedsorienteret gæsteunivers med fokus på lokale råvarer og oplevelser.

Danske hoteller får Michelin-nøgler for første gang

Michelin har nu udvidet sin verdensberømte vurdering fra restauranter til hoteller. Ved en global afsløring i Paris den 8. oktober har i alt ni danske hoteller for første gang modtaget en eller flere af de nye Michelin-nøgler, der hylder ekstraordinære hoteller.

Log ind