Virksomhedens elever kan som noget helt særligt få tilskud til kompetenceudvikling i arbejdstiden til AMU-moduler. Det sker som en følge af en aftale i Kompetence- og Udviklingsfondens bestyrelse, der består af repræsentanter fra HORESTA og 3F.

Det betyder, at elever indtil udgangen af april kan få en sats på maksimalt 140 kr. i timen i op til to uger (svarende til 74 timer). Støtten kan ikke overgå virksomhedens faktisk udgifter til elevens løn, og eleven skal have fuld løn under forløbet.

HORESTAs uddannelseschef Pia Svane uddyber:

”I disse særlige tider kan dette tiltag være en mulighed for at sikre og løfte fagligheden hos virksomhedens elever samtidig med, at virksomheden får dækket lønudgifterne,” siger hun, og tilføjer:

”Elever er ikke berettiget til VEU-godtgørelse, hvilket er grunden til, at satsen er højere end den almindelige på 85 kr. i timen for færdiguddannede.”

Pia
Chef for kompetencer, bæredygtighed og certificering
Pia Svane

Giv jeres elever et skulderklap: Opfordr dem til DA’s Uddannelsespris

Nu har du muligheden for at hylde din dygtige og skarpe elev, der er med til at forme din virksomhed i hotel- og restaurantbranchen. Hvis du har et dygtigt ungt menneske ansat, kan de søge om DA's Uddannelsespris og få hjælp til konkurrencedeltagelse eller videreuddannelse. Fristen er 30. april.

Mikkeller vender tab til rekordoverskud

Mikkeller er tilbage i plus efter flere år med underskud. Bryggeriet vil nu satse på franchise og international ekspansion med ambition om markant vækst.

Log ind