Covid-19-krisen øger behovet for, at man som virksomhed i hotel-, restaurant- og turisterhvervet sælger sin kapacitet så optimalt som muligt.

Det skyldes især, at mange virksomheder er underlagt restriktioner i form af krav til kvadratmeter, afstand, åbningstider m.fl.

Nu udbyder HORESTA et kursus i, hvordan I ved hjælp af revenue management kan optimere salget af jeres kapacitet.

Revenue management handler netop om at indsamle viden om gæsternes købsadfærd til at forudsige den fremtidige efterspørgsel og optimere omsætningen.

Kurset foregår den 28. august på Frederiksberg.

Du kan læse mere og tilmelde dig her

Hent informationer om kurset i PDF

Core Hospitality henter seks ledere internt

Core Hospitality har udnævnt seks ledere blandt egne medarbejdere som led i en ny ledelsesstruktur. Hotelkoncernen ønsker at styrke både talentudvikling og den daglige drift.

Log ind